Jelenlegi hely

Különleges adventi naptárak a világból

Kezdődik az ünnepi visszaszámlálás, az adventi kalendáriumok ablakai fokozatosan feltárulnak. De nem csak a gyerekszobákban találhatóak, hanem több helyen a városok utcáin is elkápráztatják az embereket.

A legelső

A legelső, kézzel készült kalendárium a források szerint 1851-ben készült, de egészen más volt, mint a mai naptárak. Az első nyomtatott adventi naptárat Gerhard Lang készítette 1908-ban. Ezen nem voltak kis ablakok, csak színes képeket lehetett feltűzni naponta egy kartonra. Később a nyitható változatot is ő kezdte gyártani, az ablakok mögött kis bibliai képekkel és idézetekkel.

Később sokféle naptárat tervezett, amelyek lassan elterjedtek egész Európában, majd Amerikában is. A háború után Richard Sellmer 1946-os kalendáriumából alakult ki az 1950-es években a csokoládét rejtő, ma is népszerű változat.

A rekorder

A Guinness-rekordot tartó adventi naptárat 2007-ben építették meg a londoni St. Pancras pályaudvaron. A világ legnagyobb adventi kalendáriuma 71 méter magas, 23 méter széles.

A leglátványosabb

Németországban és Ausztriában népszerű hagyomány, hogy a városházák homlokzatát adventi naptárrá alakítják. A Baden-Württembergben található Gengenbach-i városháza adventi kalendáriummá alakul minden decemberben és ünnepi díszbe öltözik, a városháza 24 ablaka egyenként tárja fel a mögötte rejlő mesés jeleneteket. A szép látványosság a várakozás közös élményével ajándékozza a város lakóit és az oda látogatókat.

A hangulatos

Forchheimban, egy bajor kisvárosban minden évben élő adventi naptárrá alakul a középkori városháza épülete.

A legnagyobb szabadtéri

Lipcsében készült ez a 857 négyzetméteres adventi naptár, amelynek 3x2 méteres ablakait a helyi iskola diákjai alkották. A városban 1453 óta tartanak hagyományos karácsonyi piacot.

A legóból készült

Az angliai Huntingdonban élő házaspár, Mike Addis és felesége 26 éve készít legó-építményt karácsonykor, 2018-ban egy két méter magas, plafonig érő adventi naptárat építettek fel legóból, 450 ezer kocka felhasználásával.

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére