Jelenlegi hely

Képességfejlesztés, iskolaérettség - szülői rémisztgetés vagy komoly gond?

A két fogalom gyakran együtt jár, de mégsem jelenti ugyanazt. A családi és óvodai háttér, a születéskori körülmények és öröklött adottságok egyaránt befolyásolják a gyermekeink fejlődését. Mi az, ami ingyen, államilag jár, mit tehetünk mi szülők otthon? Cikkünk első része ezeket a kérdéseket boncolgatja.

Iskolaérettség vagy képességfejlesztés?

A gyermekek idegrendszeri érettségének és részképességei fejlettségét elvileg az óvodás időszakban folyamatosan nézik. Ha életkorának megfelelő, a jogszabályok alapján 6 évesen iskolába mehet. Ez az iskolaérettség.

A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv (Oktatási Hivatal) döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt.

Képességfejlesztésre akkor van szükség, ha az életkorban elvárható fejlettségi szinthez képest bármely területén eltérés mutatkozik.

Miért fontos felmérni a gyermek fejlettségi állapotát már óvodás korban?

Óvodások és általános iskolások esetében egyaránt előfordul, hogy egyes részképességeik fejlettsége eltér az életkorukra jellemző szinttől. Ezek az eltérések

  • hátráltathatják a gyermek további fejlődését,
  • nehezebbé tehetik számára az iskolakezdést,
  • komolyabb kudarcokhoz is vezethetnek a tanulásban.

Különösen fontos, ha a részképességek fejletlenségének gyanúja felmerül, mielőbb vigyük szakemberhez a tanulási készségek vizsgálatára.

Szülőként mi ismerjük legjobban a gyermekünket, nekünk kellene felfigyelni az eltérésekre?

De mire figyeljünk? Mi az, ami aggasztó lehet, eltérő az életkori sajátosságoktól?

Óvodás korban felmerülő gyanús jelek lehetnek:

  • ha bizonytalan a térbeli irányok meghatározásában (az normális, ha egy-egy alkalommal eltéveszti a bal és jobb oldalt, de az már nem, ha rendszeresen összekeveri a fő irányokat, fent-lent, előre, hátra stb.);
  • ha rendezetlen a mozgása (nem arra gondolunk, mikor ovis farsang után kiskecskék módjára zenére ugrabugrálnak a szoba közepén, inkább arra, ha rendszeresen túlmozgásos, szinte rezeg, koordinációs zavarai vannak);
  • ha nehézséget okoz számára az egyszerűbb sorrendek megjegyzése (többedszerre sem képes nyugalmi állapotban megjegyezni, hogy ki után következik a társasjátékban, hogy először dobni kell, aztán lépni);
  • ha nem szereti a memória- vagy társasjátékokat (ennek oka sokféle lehet, próbáljunk ki minél több játékot, kölcsönözhetünk is a helyi könyvtárból, az óvodától)
  • ha nem rajzol vagy színez szívesen;
  • ha nem köti le a meseolvasás, a hallott szöveg;
  • ha gyakran visszakérdez, mert nem érti, mit kell csinálnia;

Szintén problémára utalhat, ha 4-6 éves korban még nem alakul ki, hogy az esetek többségében a jobb vagy a bal kezét részesíti-e előnyben.

Mit vizsgál egy szakember?

Sok játékos feladaton, beszélgetésen, rajzoláson keresztül megnézi a gyermek

  • Nyelvi- kommunikációs kifejező képességét,
  • Játéktevékenységét,
  • Értelmi fejlettségét: figyelem, vizuális észlelés, auditív észlelés, időészlelés, memória,
  • Mozgását,
  • Jobb-bal szem-kéz-láb orientáltságát,
  • Szociális fejlettségét,
  • Önállóságát a gondozási tevékenységekben (étkezés, öltözködés, testápolás)

Például egy 5-6 éves felső csoportos gyermeknek tudnia kell lerajzolni a nagyobb testrészeket, legalább hetet, de még nem gond, ha a karja a törzséből nő ki, hiszen az arányokat már jóval nehezebb eltalálni.

Államilag jár?

Vannak gyerekek, akiknek speciális szükségleteik miatt kifejezetten jó, ha fejlesztő foglalkozásokon vesznek részt, amelyek nem tévesztendők össze a különórákkal.

Városi szinten a pedagógiai szakszolgálatoknál mindenképpen, de az óvodák többségében helyben elérhető logopédus, fejlesztő pedagógus, pszichológus, aki egyéni vagy kiscsoportos foglalkozáson segítenek a gyerekeknek.

Ezek a foglalkozások „járnak” a gyerekeknek. A logopédia és a gyógytorna kötelező annak, akiről a szűrővizsgálaton kiderül, hogy csak szakmai segítséggel tudja behozni a lemaradását.

Ha ezek a gyerekek már óvodáskorban megfelelő fejlesztésben részesülnek, iskoláskorukra elkerülhetők a részképesség-zavarból, beilleszkedési zavarból, megkésett beszédfejlődésből adódó problémák.

A gyermek hasonló problémáinak orvoslására természetesen az óvodai fejlesztésen kívül is igénybe vehetők különböző foglalkozások. Lehet ez torna, hangszeres mondókázás, finommotorikus képességekre épülő maszatolós játszóház, kézműveskedés, sakk, sporttevékenységek.

Cikkünk folytatása ITT olvasható.

ADL - Debrecenimami

ForrásForrás, Fotók; Fotó; listakép: pexels / kseniachernaya

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére