Jelenlegi hely

Túlgondoskodás vagy jó szülőség? Hol az egészséges határ?

Mire számíthatunk akkor, ha sohasem mondunk nemet gyermekeinknek, ha mindent megengedünk és ha folyton körülöttük legyeskedünk reagálva minden apró rezdülésükre?  Amanda Gummer brit pszichológusnő szerint az ilyen szülői hozzáállás melegágyát képezi a viselkedési problémáknak.

Ellentétben ugyanis a közhiedelemmel - miszerint az elhanyagoló szülői bánásmód eredményezi a gyerekek magatartási problémáit -, általában a középosztálybeli szülők gyerekeivel van a legtöbb probléma, mégpedig azokkal, akiknek a szüleik sohasem mondanak nemet, és minden pillanatban egyengetik a sorsukat, mert azt gondolják, így lesznek ők valóban boldogok, ők pedig jó szülők.

A kutatási eredmények sajnos megcáfolják a szülők helyesnek vélt gondolkodásmódját. Egyre növekszik ugyanis azoknak a szülőknek a száma, akik túlságosan elkényeztetik a gyermekeiket. Biztosan láttunk már olyan eseteket, amikor a szülők minden erejükkel azon voltak, hogy még egy karcolás se legyen a gyermekükön, vagy egy kis kosz se a ruhájukon…Ők azok, akik minden pillanatban egy burokban tartják a gyermekeiket, ami később viszont negatív hatásokat fog eredményezni a gyermekek viselkedésében és gondolkodásában.

Amennyiben az első pár évben egy ilyen burok van a gyermekek körül, akkor úgy fognak érkezni az iskolába, mint akik az életre teljesen felkészületlenek, mert az elkényeztető szülői magatartás pont nem azt eredményezi, mint amire a szülők vágynak: nem óv meg a bajtól.

Miért fogja kellemetlenül érezni magát a gyermek az iskolában?

Képzeljük el, hogy a gyermekünk egyik napról a másikra bekerül egy osztályközösségbe, ahol rögtön fel van adva a lecke: alkalmazkodni kell a többi gyerekhez, valamint a tanítókhoz. Már nemcsak ő van a középpontban, nem csak vele foglalkoznak és ez nem lesz jó érzés számára. Ezért általában ahhoz folyamodik, hogy elkezdi zavarni a foglalkozásokat és az órát, rosszalkodik, hogy felhívja magára a figyelmet, ráadásul agresszívvá és nehezen kezelhetővé is válik. Amanda Gummer szerint az érintett gyermek kudarcokat fog átélni, amelyek majd negatívan befolyásolhatják a későbbi tanulmányait és a tanuláshoz/iskolához kapcsolódó élményeit.

A pszichológusnő szerint a gyermekeknek szüksége van szabályokra és határokra és úgy kell velük bánni, hogy tanulhassanak a hibáikból, tehát hagynunk kell, hogy olykor például fázzanak, éhesek legyenek, vagy megsértsék magukat.

N.H.Helga - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére