Jelenlegi hely

Konzervdobozok második élete

Sokan vannak, akiket az első tavaszi napsugarak megérkezéskor meglep az ellenállhatatlan vágy, hogy alakítson, szépítsen valamit szűkebb-tágabb környezetén. De sajnos az időhiány vagy az anyagiak nem mindig engedik álmainkat rögtön megvalósítani. De a változtatás iránti tettvágy megmarad. Pénz nélkül is lehetséges egy-egy apró, kreatív és akár gyerekek által is kivitelezhető tárggyal változtatni a lakás és ezzel saját hangulatunkon is.

 

Nagyon fontosnak tartom, hogy környezetünk alakításakor elsődleges szempont legyen az újrahasznosítás.  Attól, hogy valami újrahasznosított, még nem kell, hogy igénytelen legyen. De mindenkinek azt sugallja, hogy minden kaphat még egy új esélyt. Segítünk vele környezetünkön és a gyerekek szemléletmódját is alakítja, amit sosem árt időben elkezdeni.

Biztos mindenkinél akad otthon egy-egy üres konzerves doboz. Ha nem, akkor gyorsan egyetek meg vacsira egy kukorica salátát vagy desszertnek egy kis őszibarackot. Az üres konzervdobozból pedig elkészülhet egy-egy remekmű akár pár perc alatt.

Hogy mire lehet használni? Lehet belőle tolltartó otthonra vagy az oviba, váza, kaspó, névjegykártya vagy papírzsepi tartó, fakanáltartó a konyhába, hobbykellék-  vagy fürdőszobai tároló esetleg ajándékcsomagolás.

A konzervdobozon kívül szükséged lesz:

  • ollóra, ragasztó stiftre és folyékony ragasztóra (a textil alapanyagokhoz ne használj nagy felületen folyékony ragasztót, mert az nyomot hagyhat a ruhaanyagon, eláztatva azt)
  • maradék ruhaanyagokra
  • maradék szalagokra, gombra, apró díszekre, csipkére a díszítéshez

Fontos: a hozzávalókat a választott alapminta-szín határozza meg. Ha inkább karakteresebb mintázatú szalagokkal szeretnél dolgozni, válassz semlegesebb alapot! Pl. a farmerrel ,  lenvászonnal nem lehet mellényúlni.   

   Nem baj, ha egy kiselejtezett régi babarugdalozó vagy gyerekruha, kötött pulóver ujja kerül eléd a rongyos zsákból. Azokból is lehet a konzervdoboznak új ruhája. Mint pl. ennek, ami egy kiselejtezett babasálból van.

Ha összeszedtél mindent, és jól kimostad a konzervdobozt is, jöhet az összeállítás:

  1. A dobozt be kell vonnod az anyaggal.  Ennek egy buktatója van: akadnak olyan anyagok, melyek tovább bomolhatnak. Ennek eldolgozásához több technika is lehetséges:

a) vissza vasalod az anyag szegélyét egy fél centi vastagságban, de ebben az esetben a vasalandó szegélyt rá kell számolnod.;

b) felragasztod, úgy, hogy utána oda fogsz ragasztani alulra-felülre egy-egy szalagot, ez megakadályozza a további bomlást;

c) ha van, az anyag elszegett végével próbálsz dolgozni;

d) veszel ragasztófátylat rövidáru boltban, rávasalod, ez stabilizálja a szálakat;

e) felül lehet a dobozodnak éles pereme, ha nem konzervnyitóval nyitottad ki, ezt is bevonhatod ruhaanyaggal, de ehhez a művelethez legjobb a ragasztópisztoly és egy ceruza vége, amivel belenyomod az anyagot a puha és forró! ragasztóba. Akár ilyen szép is lehet a végeredmény:

  1. Ha bevontad a dobozodat, kedvedre kidíszítheted az apróságaiddal. Talán ez a legizgalmasabb rész.  Először érdemes össze próbálgatni a hatást, aztán ragasztani.

Fontos:  Előfordulhat, hogy egy-egy domború felületű tárgyat nem tudsz a stiftel felragasztani. Helyette érdemes ragasztópisztolyt vagy pillanatragasztót (mindkettőt csakis szülői felügyelettel) bevetni, vagy egyéb, kevésbé veszélyes folyékony ragasztót. Utóbbinak lassabb a száradási ideje, így elmozdulhatnak az applikációid.

 

Készítette, fotózta:  -adeli-  (Debrecenimami)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére