Jelenlegi hely

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

"Miért nem tudok fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!

Úgy gondolom legtöbbünk már próbált valamilyen fogyókúrás diétát több-kevesebb átmeneti sikerrel.

Milyen fogyókúrás diétát válassz?

A felkapott divatdiéták kecsegtető eredményeket lebegtetnek szemeink elé, azonban orvosilag senkinek nem tanácsolható a sanyargató, állandó éhezéssel járó kampánydiéta vagy esetleg valamilyen hiánydiéta kipróbálása. A szélsőséges diéták nem tarthatóak fenn hosszútávon, hiányállapotokat okoznak, ill. jo-jó effektushoz vezetnek. Alapjaiban a mediterrán étrend javasolható, ennek kalóriatartalmát a habitusodhoz igazítva úgy, hogy napi 5-600 kalóriával kevesebbet vigyél be az eddigi megszokottnál!

A túl alacsony kalóriabevitel is gátolhat a fogyásban. Ha az alapanyagcseréd szintje alatti napi kalóriabevitelt választod, akkor a zsírvesztés helyett az izomszövetedből is veszíteni fogsz, amit viszont nem szeretnél.

Miért van jojó effektus?

Túl szigorú, jelentős kalóriamegvonással járó diéták kapcsán a szervezeted vészriadót fúj (mert az  éhínséget vészhelyzetnek éli meg), és nem enged a zsírraktárjaiból, lelassul az anyagcseréd, majd leáll a fogyásod. Ez a Set point mechanizmus  igyekszik visszaállítani a korábbi állapotot, mert úgy érzékeli az a  testsúly a „normális”. Ez a heti több, mint 1 kg-os fogyásnál már felléphet.

A mozgást hanyagoltad eddig és csak kalóriamegvonással próbálkoztál?

Sosem értem, miért érzik néhányan, hogy a mozgás valamilyen büntetés forma? Pedig stresszlevezetésnek is kiváló. Mozgással kalóriákat égetünk. Már heti 150 perc edzésnek is jótékony hatása van az egészségedre. Zsírégető mozgásformákat váltogass rezisztencia (izomerősítő) edzésekkel. Zsírégetőnek számítanak a közepes intenzitású, legalább 40 percig tartó mozgások: kocogás, ellipszis tréner, kerékpározás.

A túl sok stresszről és a kialvatlanságról, valamint az elhízás másodlagos okairól néhány gondolat...

Rendszertelen alvás, esetleg éjszakai műszak a cirkadián ritmus felborulásához vezetnek és elhízásra hajlamosítanak. Stresszhormonok termelődése megnő, ami szintén a szervezetet raktározásra ösztönzi. Tudtad, ha keveset alszol, akkor a jóllakottság érzésért felelős hormon (leptin) szintje lecsökken, viszont az éhségérzetért felelős ghreliné megnő?
Jó minőségű, min. 7 óra alvás is szükséges a sikeres fogyáshoz.

Ritkább esetben hormonális okok is állhatnak az elhízás  vagy fogyókúrás sikertelenség háttérben. Ha viszont kitartóan a kalóriadeficitet tartod, edzel becsületesen, de nem látszik az eredménye, és már gyógyszeres kezelést fontolgatsz, érdemes felkeresned orvosod, és a javaslatára ellenőriztetni bizonyos hormonok szintjét. Ugyanis több hormonális betegség is állhat az elhízás hátterében és hátráltathatja a fogyásod.

A fenti gondolatok szerzője Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus.

https://egerdiabetologus.hu/

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére