Jelenlegi hely

Meleged van?

Hetek óta fövünk a saját levünkben, és messze még a nyár vége. Naponta új hűsítő trükköket próbálunk ki, mindenki az elviselhetetlen éjszakákról, lakókörnyezetéről értekezik. Árnyékolási tippek kezdőknek és haladóknak.

Meleged van? Nem mondod?

Olyan messzinek tűnik a görögországi vagy dél-európai kánikula itt a kontinens közepén? Gyerekkorunkban is volt pár meleg igazi forró nap, és kibírtuk. Na itt már nem ezen a szinten mozgunk!

Ezekből a pár napokból egyre több van, és egyre összefüggőbben. A helyzet jelen pillanatban nem tűnik úgy, hogy javulni fog. Sőt! Közelebb vagyunk a görög problémához, mint érzékeled az irodában a központi klíma alatt.

De mennyi az annyi?  Nézzünk szembe a számokkal!

Pokoli torony játszóterek a kánikulában

Ti is kihagyjátok a nagy nyári melegben a játszóteret? Kánikulában igazán klasszul felforrósodnak a játékok és a járófelületek. Rántotta vagy palacsintasütéshez ideális hőmérséklet!

Kovács Tamás és a Budapestbrand 2022-ben megmérte hőkamerával a nagyvárosi kánikulai körülményeket.

Hőkamerás mérésekkel bizonyították, hogy egy átlagos kánikulai napon, mikor a hőmérő 30 C-ot mutat,

- majdnem 60°C-on izzik a gumiburkolat a napon;
- a homokozó napos része pedig az 50°C-ot is elérheti;
- a sportpálya bitumen borítása 50°C fölé emelkedik;
- míg a füves – árnyas park 21°C-os.

(forrás)

Míg az árnyékban…

Ugye milyen jó 60 °C-os betonpad helyett a lombos fák árnyékában egy padon ülni? Vékony papucsunk sem a forró aszfalton izzik, hanem a hűvös fűszálak csiklandozzák a talpunkat. A kutyák, macskák mancsa sem sül meg séta közben.

  • A homokozó árnyékban lévő része bő 10°C-kal hűvösebb, mint a 25-30°C-os levegő;
  • A házfal, mely egész nap tűző napot kap, 45-50°C-ra melegszik fel - míg az a fal, amit a fák lombja árnyékol, 25-27°C-os hőmérsékletű.
  • A fasor lombozata alatt 22°C van - míg a napon parkoló autóban 68°C.
Egy fél órás ügyintézés alatt ez 46°C különbség a szervezetünknek!

Varázsoljunk árnyékot! Sosem késő!

A leggyorsabb a napvitorla

Csak akad néhány fa vagy oszlop, pár ezer forintért akciós áron már sok helyen kapni vitorlát.
Kifeszítésre alkalmas pont hiányában vehettek 3 zártszelvényt oszlopnak, órák alatt megszárad a festés rajta, amivel időjárás állóvá teszitek. Már mehet is beásva a talajba, bebetonozva egy-egy vödörbe, edénybe ami a súlyt adja, hogy a szél fel ne borítsa.

Tipp: Pár ezer forintért lehet nem csak napvitorlát, de hozzá való rögzítő szettet is venni a barkácsboltokban.

Hosszabb távú lehetőségek: fa, fű, ne adj isten, virág…

Bizonyára nagyszerű dolog lebetonozni  / térkövezni az udvart és tereket és körbeültetni tujákkal, örökzöldekkel. De miért is? Mit csinálsz azon a nagy forró árnyék nélküli területen?

Hagyjatok meg egy-egy területet virágágyásoknak, lombhullató bokroknak. A magasabb növényzet jóval hűvösebb, mint a rövidre vágott fű. Kevésbé szárad ki a talaj, a növények jobban élnek, a rovarok, lepkék, kisebb állatok el tudnak bújni hűsölni.

Rotary liget sétány Hódmezővásárhelyen - sűrű, különböző magasságú virágzó növények és cserjék

Az elmúlt évtizedek kertstílusa, a minimál, nem „koszolós” kertek épp azt nem tudják ellátni, ami a feladatuk lenne. Nem hűtik le a levegőt a ház körül, alig van bennük árnyék. A rengeteg kavics, beton beszívja a meleget, és akkor löki vissza, mikor legalább este hűsölhetne ember, állat. A rovarvilág életkörülményeinek ellehetetlenítéséről már ne is beszéljünk.

Cikkünkben Hódmezővásárhelyen, egy régi téglagyár területén kialakított kertről olvashattok részleteket.

A magasabb növényzet, a bokros levélzetű virágok is jobban hűtik a talajt mint a kurtára nyírt fű.

Cserepes növényekben gondolkozol?

A cserepeket is érdemes árnyékolni, rettenetesen felforrósodnak a napon! Nem mindegy, min áll a cserép: a beton, kavics nyomja neki vissza a meleget; a fű, föld hűvösebb környezetet biztosít.

Tippek: használj szélesebb tálat alá, és alulról is locsold meg; használj dupla cserepet vagy tegyél elé dekorációnak farönköket; körbetekerheted kertészetben kapható árnyékoló textíliával; beleáshatod a földbe... van pár megoldás.

Így is lehet: Zöld lakótelep Milano, Olaszország

Futtasd fel!

Egy felfuttatott növény is árnyékol, jóval kisebb a gyökérzete és a helyigénye. Örökzöld marad a borostány, télen is ápol és eltakar. A világoskék-lila hajnalka, a piros tűzbab 2-3 méter magasra is megnőhetnek, a szárnyas feketeszem nem fagytűrő, így mindannyian egynyáriak. Lombhullató a vadszőlő, a komló, a lonc, a klemátisz. Mindegyik támasztékot igényel!

Dézsás fa

A dézsás fa ideiglenes megoldásnak jobb, mint a semmi. Nem tudnak igazán hatalmasra nőni, jobban kell gondoskodni róluk, mint szabadföldi társaikról. Rendszeresen tápoldatozni kell majd őket, de vannak olyan fajok, melyek sokáig sikeresen elélnek dézsában is.

A leghosszabb befektetés: egy lombhullató fa 7 klíma teljesítményével ér fel!

A lombhullató növényzet véd a nyári túlmelegedés ellen. Ősszel a levelek lehullnak, és utat engednek a napsugaraknak. Alacsonyabb talajhőmérséklet alakul ki, ha a felszín árnyékban van, növényzettel van betelepítve (párologtatásos hűtés), illetve ha a növényeket rendszeresen locsolják.

Tipp: A faültetés nem egy ördöngösség, de vannak szabályai, kertészetekben kérdezz rá a fajspecifikus igényekre, a leggyorsabban nővő fajokra.

Nincs helyed egy kertnek?

Jó hír, hogy igazán kis helyen is lehet kerted: 40-45 cm-es átmérőjű edényekbe állított állványra futtathatsz vadszőlőt, borostyánt, trombitafolyondárt, gyorsan nőnek, hamar árnyékolnak. De a szeder, málna is jó ötlet, és még terem is. A tövük mellé mehet kisebb virágzó növény, hagymások, így kora tavasszal, ősszel sem lesz unalmas, kopasz az edény.

A locsolás sem mindig hatékony

Locsolunk, de estére keményre szárad a föld?

Használjatok a kertben, ahol csak lehet, mulcsot. Nem engedi olyan gyorsan kiszáradni a virágágyásokat, a földet, ritkábban kell locsolni.
A nagyobb cserepes növény, fák köré ültess néhány talajtakaró növényt, nem engedi kiszáradni a földjét.

Mucsolás szalmával háztáji kertben (Fotó: Oprienko Forrás)

Köztereinken mi lehet a megoldás?

A beton feltörése és cserjék, lombhullató fák, virágágyak ültetése lenne a legjobb, de ez a legenergia és időigényesebb is. Addig is, míg ezek a fák lombos napernyőként védenek majd árnyékukkal, gyors és hatékony megoldás kell. Például a már említett napvitorla.

Turistacsalogató és látványos árnyékolás - Centre-Val de Loire, Franciaország (Forrás)

Ide is napvitorlát!

Játszóterekre, óvodai, iskolai udvarokra, teraszok fölé ez talán a leggyorsabban kivitelezhető segítség.

Hallottál már a Miyawaki mini erdőről?

A módszer közvetlenül a természeti folyamatokból és a biológiai sokféleségből merít: már 50-300 négyzetméteren 15-35 különböző fa- és cserjefajt ültetnek együtt nagy sűrűségben.

Unicum erdő (Boráros tér, Budapest)  - Miyawaki-erdő ültetés után 2022-ben és két évvel később (forrás)

A fák évente legalább 1 métert növekednek. A Miyawaki mini erdőhöz a helyi környezethez igazított őshonos fajokat választanak. A sokféleségének köszönhetően a növények támogatják egymást, a mini erdő 3 év után önfenntartó ökoszisztémává fejlődik.

Akira Miyawaki japán botanikus és a növényökológia szakértője, szakterülete a magvak és a természetes erdők kutatása. Világszerte tevékenykedik a természetes növényzet helyreállításának szakembereként a leromlott területeken. Akira Miyawaki botanikusprofesszor a feltalálója a róla elnevezett erdőültetési módszernek. 2006-ban Kék Bolygó díjjal tüntették ki, amely az ökológia Nobel-díjának felelő meg. (Forrás)

Merre találunk Miyawaki erdőt itthon?

Egyre több Miyawaki minierdő létesül Magyarországon is: Budapest, elsőként 2021-ben a Tabánban 40 m2-en 120 növény került beültetésre, azóta már a 12-et létesített a Főkert , olvasható a bejegyzésében. 

Ez a Facebook oldal hazai és nemzetközi erdőkertekkel, városi minierdőkkel foglalkozik, hogy bemutassa a biodiverzitás fontosságát mind a kertkultúrákban, mind a városok, közparkok szintjén. Mentsvárai lehetnek ezek a magas biodiverzitású ökológiai élőhelyek a fogyatkozó madár és rovarfajoknak.

A 10 millió Fa szervezet a Miyawaki erdők hazai szakértője, 10 millió fát terveznek elültetni a klímaválság ellensúlyozása érdekében. Facebook oldalukon rengeteg hírt, infót találsz. Lassan 20 körül járnak a Miyawaki erdők ültetésében, itt olvasható a listájuk.

Meleged van? Ültess fát!

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére