Jelenlegi hely

Mától ellenőriznek és büntethetnek a hálapénz miatt, ha adsz, ha kapsz

Mától elköszönünk egy újabb több évtizedes megkövesedett rendszertől, a hálapénztől. Jól gondold meg, hogy mától mivel köszönöd meg orvosodnak, szülésznődnek vagy éppen a család egyik tagját ápoló egészségügyi dolgozónak a segítségét.

Három, aki kapja, egy, aki adja

Azaz ennyi év szabadságvesztés jár annak, aki bizonyítottan a vesztegetés bűvkörébe esett. Akár három évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat az az egészségügyi dolgozó, aki elfogadja a törvényben meghatározott összegnél nagyobb ajándékot. Míg az a páciens, aki adja a hálapénzt egy évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető.

Fotó forrása: Pexels / Lukas

A lényeg, hogy a hálapénz adása vesztegetésnek, azaz bűncselekménynek minősül. A betegek ellen ugyanúgy büntetőeljárás indul, mint a megvesztegetendő egészségügyi dolgozó felé.

Szeretnéd tudni, hogy mégis hogy fejezheted ki háládat a Téged ellátó egészségügyi személyzetnek?

A köszönöm és a mosoly mindig beválik. Ha mégis szeretnéd mindezt materiálisan is megtenni, a jelenlegi szabályok szerint a betegtől a kezelés után egy egészségügyi dolgozó legfeljebb

egy alkalommal és csakis olyan tárgyat fogadhat el, amelynek értéke nem haladja meg a minimálbér havi összegének öt százalékát, azaz 8370.- Ft-ot*.
*

2021. február 1-jétől a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított havi minimálbér 167 400 forint.

Ha valaki hosszabb időn át szorul ápolásra, akkor az ajándékozásra kéthavonta kerülhet sor.

Fotó forrása: Pexels / Elle Hughes

Tényleg létezik a hálapénz kommandó?

Ugyan az elnevezés nem túl elegáns, de markánsan utal a tevékenységükre. Eddig is büntethető volt a hálapénz elfogadása, de gyakorlatilag alig indult eljárás a vesztegetésnek számító esetek kapcsán. A januártól életebe lépett egészségügyi szolgáltatói törvény alapjaiban újraírja az orvos-beteg kapcsolatot.

Fotó forrása: Pexels / Karolina Grabowska

Március 1-jétől ellenőrzi az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állóknál a hálapénz elfogadását. Ezt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) fogja végezni. Ha nem hallottál még róla, ne csodálkozz. Ez egy olyan újonnan létrejött főosztály, melynek célja, hogy teszteléses módszerrel ellenőrizzék a hálapénz visszautasítását az egészségügyben dolgozó részéről.  

A megvesztegetni próbáló betegek szerepébe bújva mesterséges, de valóságban is előforduló élethelyzetet teremtenek, ennek során vizsgálják, hogy az egészségügyi dolgozó elfogadja-e a vesztegetési összeget.

Ha valakit tetten is érnek, az NVSZ hálapénzre specializálódott csoportja feljelentést tesz, majd innen minden ügy egyedi elbírálás alá esik, az ítéletet végül a bíróság mondja ki. A betegeket elvileg nem fogják vizsgálni, legalábbis nem az NVSZ munkatársai.

ADL - Debrecenimami

Forrás: index.hu; erthetojog.hu; nav.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Ugrás az oldal tetejére