Jelenlegi hely

Mennyire tesszük tönkre a gyereket, ha a karácsonyt veszekedéssel töltjük?

A legszebb ünnep is könnyen elrontható, persze tudom, igyekszünk mindent tökéltesre csinálni, de a tökéletességhez sok ideg és veszekedés is társul. Tisztában vagyunk azzal, hogy milyen sérülést okozunk a gyereknek egy veszekedéssel „megtöltött” karácsonyi készülődéssel? – Novák Ferenc írása.

A szürke hétköznapok után a karácsonyi készülődés felfokozott várakozást hozhat gyerekeknek és szülőknek egyaránt. Végre együtt a család! Szerencsésebb munkakörök mellett a szülők úgy érezhetik: „Végre van pár napunk, amit csakis egymásnak szentelhetünk.” Az iskolásoknak ezt az időszakot körülöleli a téli szünet is, ami tovább növeli az örömüket.

Változás a napi tempóban

Lelassul az élet addigi gyors tempója, csökken a hétköznapok gyakori teendőit körülvevő esetleg stresszes koncentráció, és mindennek a helyét először kitölti egy kis nyugalom. Minden jól indul! Családi tervek a karácsonyfa vásárlásra, süteménykészítésre, ajándék készítésre vagy beszerzésre.

A lassulás azonban csak látszólagos. Az átlagos napok rutinját felváltja némi szertelenség, esetleg rendezetlenség, amiben már nem segít a megszokás. Mindenkinek több figyelmet kellene adnia és kapnia, mert teljesen új helyzetek adódhatnak, amikor hosszú nyomás után fellazul kicsit saját magunk és mások szerepének addig kicsit automatára állított kontrollja.

Egy kis lazulás után gyorsan közeleg a szenteste. Szülő és gyerek egyaránt feszültebbé válhat, mert bár elkezdtek átélni egy a szeretet megélésére alkalmasabb, lassabb ütemet, könnyen időzavarba kerülhetnek, amikor kiderül számukra, hogy mi minden nem áll még készen az ajándékozásig.

Szeretet

Karácsony táján gyakori beszédtéma a szeretet. A gyereket azonban teljesen összezavarja, ha ideges felnőttek a szeretetről beszélnek, vagy ha a felnőttek erőltetett mosollyal próbálnak ünnepelni, miközben szavaik elárulják, hogy szó sincs harmóniáról. Hogyan lenne boldogság szenteste, ha előtte napokon át ideges sorban állás előzi meg azt a boltokban, vagy ha Anya kiakad azon, hogy Apa milyen karácsonyfát hozott, vagy Apa minősíthetetlen szavakkal illeti Anyát, mert a süti túl édesre sikerült.

A szeretet könnyen kifejezhetjük négy dologgal:

- érzelmeinkkel (Például őszinte csodálattal nézünk a gyerekre.)

- tetteinkkel (Példa: úgy játszunk a gyerekkel, hogy minden figyelmünk az övé.)

- szavakkal (Példa: „Gyere csak ide szívem csücske!”)

- tárgyakkal (Például olyan ajándékkal, amire a gyerek vágyik.)

A gyereknek zűrzavart okoz, amikor körülötte az érzelmek, tettek és szavak nincsenek összhangban.

Miért? Mert akkor ott valami hazugság van, a gyerekeknek pedig igen jó az igazságérzetük, még akkor is, ha ők maguk is hibázhatnak vagy füllentenek néha. Bár a gyerekek könnyen megbocsátanak, senki ne gondolja, hogy nincs szükségük egy valamennyi nyugalomban töltött időre egy összezörrenés után. Ha például a szülő lehordja valamiért a gyereket, akkor nem várható el tőle, hogy közvetlenül ezután mosolyogva vegyen részt karácsonyi ajándékozásban.

Ennél is nagyobb sérüléseket okoz neki, ha a szülők adok-kapok jellegű veszekedésének tanúja. Elég rossz példa ez számára a házasságot illetően is és nem csak karácsonykor. Nagyon is számít majd az ő felnőttkori párkapcsolatában, hogy korábban milyen példát mutattak ebben a szülei.

Mit okoz a gyereknek, ha karácsonykor nő a feszültség?

- Kevésbé érzi majd biztonságos szigetnek az otthonát és családját.

- Mivel csökken az ő példaértékű szerepük, nem néz majd fel a szüleire.

- Úgy érezheti majd, hogy ő maga nem tud megfelelni a szüleinek.

- Csökkenhet saját maga jóságába vetett bizalma.

- Gyengének érezheti magát amiatt, hogy nem tud békét teremteni.

- Csökken számára az őszinteség értéke.

- Hosszú távon visszahúzódhat a kommunikációtól, hogy ezzel védje magát.

- Néhány gyerek a sok veszekedés miatt dühössé vagy agresszívvá válhat.

- Karácsony igazi üzenete jelentőségét veszíti számára.

Hogyan kerülhetjük el az összezörrenéseket karácsony idején?

- Ne reagálj sablonosan, tégy különbséget a helyzetek között!

- Légy hajlandó megérteni, mit szeretne a másik!

- Ha a gyereked vagy a párod lelassult, akkor „ne pörgesd a sebességet”!

- Még ha szeretnéd is, hogy minden tökéletes legyen, ne légy maximalista!

- Beszéljétek meg előre a közös programokat!

- Ne erőltess olyan programot, ami mások ellenére lenne!

- Akármilyen jót is sütöttél, ne erőltesd az evést a gyereknél!

- Ne próbáld bepótolni egy év elmulasztott közös játékait a gyerekkel!

- Ne csökkentsd a szeretetedet csak azért, mert másvalaki nem ért egyet veled!

A legfontosabb tanács pedig ez: ha egy kicsit is úgy érzed, hogy ez a három dolog: érzelmek, tettek és szavak, nincsenek összhangban, akkor legalább Te kezdj nagyon nyílt, türelmes és őszinte kommunikációba a gyerekkel vagy a pároddal.

Ha olyasmi választ kapsz tőlük, ami elsőre kellemetlen, például megtudod, hogy torkig vannak már azzal a süteménnyel, amiről azt hitted, hogy mindenki szereti, akkor csak nevess felszabadultan azon, hogy ez végre kiderült.

Ne akard legyőzni őket, mert akit szeretünk azzal együtt szeretnénk győzni, nem pedig őellene! Hagyd abba az igazad emlegetését, mert hiába van igazunk, ha nincs béke a családban. Ez nem jelenti azt, hogy akaratod ellenére hunyászkodj meg, de azt igen, hogy adj teret és időt annak, hogy a család más tagjai kifejezhessék magukat. Ezt elvárhatod a párodtól is, de ahhoz olvastasd el vele is ugyanezt.

 

Novák Ferenc
tanár
www.gyerekneveles.hu

- Kecskemétimami -

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére