Jelenlegi hely

A család lelki egészségének 12 pontja

A Népesedési Kerekasztal április végén nyilatkozatot fogadott el, amely tizenkét pontban foglalja össze azokat a legfontosabb javaslatokat, amelyek a családok lelki egészségét erősítik, meghatározzák, ezáltal segítve a gyermekvállalási kedvet, hajlandóságot. 

A nyilatkozat szerint a Kerekasztal segíteni kívánja a családbővülést motiváló családpolitikai intézkedések létrejöttét, de további célokat is megfogalmaz. Így például elérendő, hogy megszülessenek a családokban a tervezett, vágyott gyermekek, az egyéni-családi krízishelyzetek minél gyorsabban megoldódjanak. Az emberek olyan családokban éljenek, ahol a mindennapi életben a szeretet, az elfogadás, az összetartás és a segítés mellett az egyéni fejlődés, a megküzdő- és alkalmazkodó képesség ad meghatározó erőt.

A Népesedési Kerekasztal 12 pontja:

Társadalmi szemléletformálás

1. Támogatni szükséges a szülők és a gyermek(ek)kölcsönös szeretet- és tiszteletalapú, tartós bizalmi kapcsolatát a szakmai, civil segítőrendszerek, szolgáltatások, a hétköznapi és közélet minden lehetséges területén.

2. Kiemelten fontos annak a szemléletnek a terjesztése minden lehetséges fórumon és a közéletben, hogy a generációk kölcsönös, egymást kiegészítő és segítséget adni tudó kapcsolatban állnak. A nagyszülők és más rokonok fontosságának és semmivel nem helyettesíthetőségének hangsúlyozása minden korosztályban és korcsoportban elengedhetetlen.

Családok lelki támogatása

3. Különös figyelmet kell fordítani - szakmai, civil, közpolitikai és társadalmi szinten is - a családalapítás és családbővülés időszakának mentálhigiénés támogatására is. Biztosítani kell a lelki segítőszolgáltatások elérhetővé tételét ebben az időszakban, amelyek kiterjednek a vetélésben, meddőségben, a születéskörüli veszteségben érintett párokra is, hogy elháruljanak a lelki tényezők okozta akadályok az eredményes, örömteli gyermekvállalás elől.

4. Felül kell vizsgálni a várandósgondozás és a születéskörüli ellátás valós helyzetét, úgy kell átalakítani, hogy családközpontú, családbarát legyen.

5. Minden fórumon hangsúlyozni kell az újszülöttek/csecsemők elsődleges kötődési szükségletének fontosságát, segíteni kell ennek létrejöttét, majd biztosítani kell a minél traumamentesebb gyermekkort, mert az jelentős hatással van a felnőtt ember életminőségére és élethosszára.

Családi életre nevelés

6. Erősíteni szükséges az identitás és a személyiség kialakulásának folyamatát a gyermekekés a serdülők körében. Segíteni kell őket életcéljaik megtalálásában, abban, hogy megleljék pályájukat;felelős, döntésképes, az élethelyzetekkel, a problémákkal megküzdeni képes felnőttekké váljanak, kiegyensúlyozott férfiakká és nőkké érjenek, majd bátran kezdjék el önálló életüket, felelősen, de lehetőleg már az ifjúkorban alapítsanak családot.

7. Megújuló, hatékony módszerekkel intenzíven, a teljes korosztályra kiterjedően fel kell készíteni a párválasztásra, a családalapításra, a családi életre nevelésprogramjának mind szélesebb kiterjesztésével. A lehető legteljesebb testi és lelki egészség eléréséhez szükséges az iskolán belüli és kívüli, valamint a felnőtt életben a rendszeres testmozgás,a tömegsport fejlesztése, a művészeti nevelés és oktatás, a kultúrafogyasztás elérhetőségének országossá tétele.

8. A már szülőképes korba kerülőknek hatékony programlehetőségek, felkészítő kurzusok szükségesek az apává/anyává válás értékeiről, folyamatáról. A fiatal párokat erősíteni, bátorítani kell elköteleződési döntésük érdekében. Vonzóvá kell tenni a gyermekvállalást, a fiatal felnőttkori családalapítást.

9. Fiúk, férfiak számára külön is szükségesek klubszerű összejövetelek, ahol a férfivá, majd apává válás szakaszairól, tapasztalatairól és a férfi-lét szépségeiről és nehézségeiről hallhatnak, valamint a lehetséges jó megoldásokról beszélgethetnek, a generációk átadhatják egymásnak az értékeket, tapasztalatokat, a fiatalok mintákat, példákat látnak. Támogatottá, ismertté kell tenni az ilyen kezdeményezéseket, mozgalmakat, programokat,vonzóvá kell tenni a fiúk és férfiak számára.

Kríziskezelés

10. A családok számára biztosítani kell a kommunikáció,a konfliktuskezelés és a reziliencia, vagyis a megküzdési, alkalmazkodási képességet fejlesztő kurzusokat azért, hogy csökkenjen a családon belüli és kívüli kapcsolati konfliktus és erőszak, a sikertelenség, a kudarc;erősítsük a harmonikus családi, közösségi és társadalmi lét megtartó erejét, megelőzzük a párkapcsolati és családi kapcsolati szakadásokat és a válásokat.

11. Támogatni szükséges a kamaszokkal élő családokat és a családból kikerült vagy kiszakadt fiatalokat is —a különösen az elmúlt évtizedekben jelentkező — új típusú függőségek (pl. drogok, internet-, játékfüggőség) megismertetésével, ezek elkerülésének lehetőségeivel.

12. A középkorúak számára biztosítani és igényelt szolgáltatássá kell tenni az „életközépi krízis”-sel járó lehetséges és valós változásokra való felkészülést és megbirkózási képességet. Segítséget kell nyújtani ahhoz, hogy minél jobb testi és lelki állapotban készülhessenek fel az idősödéssel járó folyamatokra; a családi szerepek változásaira, a házassági, a párkapcsolati nehézségekre, a nagyszülői szerepekre, a generációk közötti változó kapcsolatokra, az aktív időskorra. Az időskorúak lelki egészségére is külön figyelmet kell fordítani, mert a kutatások ma már számos krónikus betegség esetében bebizonyították időskorúaknál is a lelki tényezők szerepét, fontosságát.

Forrás: csalad.hu, nepesedesikerekasztal.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Ugrás az oldal tetejére