Jelenlegi hely

A MATEHETSZ idén is Tehetségnappal köszöntötte a tavaszt

Az Országos Tehetségnapot 2009 óta minden évben Bartók Béla születésnapja, a magyar tehetség napja alkalmából rendezi meg a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége.

2016. március 19-én, szombaton, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban zajlott le a már hagyományossá vált Kárpát-medencei Tehetségnap. A köztársasági elnök felesége, Herczegh Anita fővédnökségével megrendezett eseményen köszöntötték a 2016-os év felfedezett fiatal tehetségeit, az AEGON és a MATEHETSZ közös irodalmi pályázatának díjazottjait, átadták a megbízólevelet a magyar tehetség új nagyköveteinek, és átadták „A tehetségek szolgálatért” kitüntetéseket.

Herczegh Anita levélben köszöntötte az ország minden részéből összegyűlt mintegy 250 fős közönséget. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a tehetség kibontakoztatásában az eltökéltségnek és a csapatmunkának felbecsülhetetlenül fontos szerepe van. Levelében nyitottságra és proakvitivásra buzdítja az ifjú tehetségeket és az őket segítő pedagógusokat, mentorokat, szülőket egyaránt.  

Schanda Tamás, az EMMI ifjúságpolitikáért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében beszámolt a Nemzeti Tehetség Program 2016-os kiírású pályázatainak újdonságairól: az állampolgári 1%-os felajánlások és a költségvetés kiegészítő támogatása segítségével idén is mintegy 2,8 mrd Ft pályázható keretösszeg áll a tehetséges fiatalok és a tehetségsegítő intézmények rendelkezésére. Jelentős fejlemény még, hogy a kiírások ütemezése idén különösen kedvező lesz, hiszen a pályázati döntések várhatóan már nyáron megtörténnek, így a szeptemberi iskolakezdésre már számolni lehet a pályázati támogatásokkal. Elmondta, hogy tavaly 333 ezer állampolgár ajánlotta fel adója egy százalékát a Nemzeti Tehetség Program feladataira, ez különleges bizalmat és társadalmi támogatottságot jelent.

A Kárpát-medencei Tehetségnap középpontjában természetesen idén is a fiatalok álltak. A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács évek óta nagy érdeklődés mellett hirdeti meg a „Felfedezettjeink” pályázatot.  A zsűri döntése értelmében hárman fődíjban és hatan különdíjban részesültek, továbbá három jelölt bemutatkozó prezentációját Prezi-díjjal jutalmaztak. Az ösztöndíj jutalmakat jelképező okleveleket Benkő Vilmos, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke adta át az ifjú tehetségeknek.

A három fődíjas egyike a 18 éves, vajdasági Bencsik Blanka, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium jelöltje, aki magyarból és kémiából is rendkívüli eredményeket ér el, de érdeklődése elsősorban a kémiai kutatómunka és műszaki tanulmányok felé hívogatja. A 20 éves Sághy Péter 2015 óta Edinburghi Egyetem kémia szakos hallgatója, tavaly az Oxfordi Egyetem is eltöltött egy hónapot egy ösztöndíjjal.  Pétert a Kutató Diákokért Alapítvány jelölte az ösztöndíjra.

A köztársasági ösztöndíjas Huszár N István, a Magyar Innovációs Szövetség jelöltje jelenleg a Semmelweis Egyetem VI. éves orvostanhallgatója a Tehetséghidak program diákmentora volt.  István a kapott támogatást tudományos cikkek megjelentetésére és orvostechnikai eszközök beszerzésére szeretné felhasználni. A különdíjas felfedezettekről itt olvashat.

A „Felfedezettjeink” pályázathoz kapcsolódva az Aegon Magyarország Zrt., a korábbi évek gyakorlatához hűen idén is meghirdette a „Magamra ismerek” irodalmi esszépályázatot. Arra kérték a középiskolásokat, hogy írjanak egy rövid esszét arról, van-e olyan főhős, helyszín, történet vagy élethelyzet az idei év Aegon Művészeti Díjra jelölt kortárs magyar irodalmi művekben, amelyekben magukra ismernek. A közel 80 beérkezett pályaművet öttagú zsűri értékelte, a legkiemelkedőbb esszéalkotások szerzői egy-egy értékes e-book olvasót és e-könyvcsomagot nyertek, amelyet az Aegon és a zsűri nevében az Drevenka Edit adott át. A díjazott műveket az alábbi linkeken lehet elolvasni: Domján Zsuzsa: Micsoda madár, Gyuris Fruzsina: A telep és Szegedi Eszter: Reflexió Szilasi László A harmadik híd című művére.

Az idei rendezvényen immáron hatodik alkalommal nevezték ki a Magyar Tehetség Nagyköveteit. A címet és a vele járó felkérést olyan kiemelkedő, ismert személyiségeknek adományozzák, akik életükkel és munkásságukkal megtestesítik a társadalomért felelős tehetséget. A Tehetségnagykövet címet idén Küllői Péter, a Mosoly Alapítvány és a Bátor Tábor alapítója, S. Hegyi Lucia iparművész, divattervező, és Miklósa Erika, Liszt Ferenc, Kossuth- és Prima Primissima díjas operaénekesnő kapta.

A kiemelkedően sikeres és példamutató tehetséggondozó és -segítő munkát a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács minden évben a „A tehetségek szolgálatért” díjjal ismeri el. Az idei Tehetségek Szolgálatáért életmű díjakat Csermely Péter, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács leköszönt elnöke; Nagy Jenőné, az Óvodapedagógusok Országos Tehetséggondozó Tanácsa elnöke; továbbá Meskóné Kőmíves Fruzsina testnevelés-biológia szakos tanár, torna-, úszás-, kosárlabda edző, síoktató vehették át.

A Tehetségek Szolgálatáért éves díjban részesültek:

  • Mandics György, A Bolyai Műhely oktatója; költő, író, újságíró, esszéíró, tanár;
  • Bereczki Kinga, az Amőba Alapítvány és a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács elnöke.
  • Szilágyi Zsuzsanna, a MATEHETSZ koordinátora, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács fáradhatatlan titkára;

Tehetségek Szolgálatáért Közösségi díjat kapott a hátrányos helyzetűek és roma közösségek segítése érdekében példaértékűen munkálkodó Polgár Alapítvány az Esélyekért, valamint Barta Zsolt, a La Femme magazin „50 tehetséges magyar fiatal program” életre hívója, a TALENTn tehetségfórumok főszervezője.

A tehetségnap szakmai előadója Páskuné Dr. Kiss Judit volt, aki a motivációról tartott érdekes és a pedagógusok számára különösen hasznos előadást. Bajor Péter, a MATEHETSZ ügyvezető elnöke, a Tehetségnap házigazdája a küszöbön álló Tehetségek Magyarországa kiemelt projekt szakmai terveiről és a jelenleg aktívan zajló Magyar Templeton Program aktuális eseményeiről számolt be. Elmondta továbbá azt az örvendetes hírt, hogy Csermely Péter professzort újabb 4 évre megválasztották az Európai Tehetségsegítő Hálózat elnökének.

Az ünnepséget az ifjú felfedezettek bemutatkozásai tették izgalmassá. Párhuzamos programként a fiatalok Nényei Pál rendhagyó irodalomóráján vehettek részt.

 

Forrás: MATEHETSZ 

Fotók: Petkov Angelika, MATEHETSZ

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére