Jelenlegi hely

„Babázás” és visszatérés 2. rész

Korábbi cikkemben szó volt a várandósság alatti munkavégzésről és az elmenetel előkészítésére vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokról és tippekről. A most következő sorozatban pedig a „babázás” alatti anyagi juttatásokat tekintem át és a munkába való visszatérést megkönnyítő kapcsolattartást és kapcsolódó szabályokat.

Kulcs a kapcsolattartás

Habár életed gyökerestül megváltozik a gyerek születése után, pláne, ha az első babával vagy otthon, de előbb-utóbb véget ér ez az időszak és újra dolgozó nő leszel. Kivéve, ha azon szerencsések (?) közé tartozol, akinek nem kell dolgoznia már soha többé…

Elmeneteled előtt jobb esetben megígérted, hogy majd, amikor 3 hónapos lesz, akkor bejöttök és bemutatod a többieknek. Ha kicsit vakmerőbb voltál, akkor a 6 hetet vállaltad be és úgy, hogy szeretettel várod egy vendégségbe hozzátok a kollégákat. Ahogy viszont telik-múlik az idő, tipikusan inkább az jellemző, hogy már fél év felé jár a baba és még maximum egy levelet küldtél nekik, hogy megszületett, néhány képet és valahogy sosincs arra időd, hogy ennél több energiát tegyél bele a kapcsolattartásba. Maximum néha beszélsz egy-egy kolléganőddel telefonon, akivel előtte is a nap felét végigcsacsogtátok.

Ezzel szemben, ha komolyan gondolod és reális esélye is van annak, hogy az korábbi munkahelyedre visszatérj, akkor e cél eléréséhez a tudatos kapcsolattartáson keresztül vezet az út.

Ma már egyre több nagyvállalat programszerűen foglakozik a kismamákkal. Vannak dedikált kapcsolattartók, események, amikre kimondottan meghívják a „babázókat” (vagy őket is), megállapodások, amik mentén időről időre lehet vezető-munkatárs beszélgetéseket tartani. Nyilván, aki ilyen helyen dolgozik, könnyebb helyzetben van, mint akinek magának kell kialakítani a rendszert.

Szándékosan írom, hogy rendszert, ráerősítve arra, hogy ennek egy tudatos kapcsolattartásnak kell lennie, mivel a mindennapok folyamatos és nagyon új tevékenységei mellett ad hoc módon nem fogsz tudni majd vele foglalkozni. Pedig, akiről nem tudnak, aki nem értesült a benti dolgokról, sajnos valóban hamar kimarad és lemarad, és innen sokkal nehezebb újra felvenni a fonalat, amikor már élesben arról van szó, hogy vissza szeretnél menni dolgozni. Nem beszélve arról, hogy egy nagyvállalatban elég sok szervezeti változás van, ami nem biztos, hogy nem érintette azt a munkakört, amiből elmentél, és akkor már korántsem annyira egyszerű a történet…

Néhány jó tanács a kapcsolattartásra:

  • Adj rendszeres időközönként (pl. havonta az elején, aztán negyedévente) hírt magadról, magatokról a közvetlen kollégáidnak és felettesednek. Küldj néhány képet is, de mértékkel. Jó esetben válaszolni fognak rá és te is megtudsz róluk pár infót, ami pont annyira képben tart, hogy nem veszíted el teljesen a kapcsolódást.
  • Menj be hozzájuk, mutasd be a babát, legkésőbb fél éves kora körül. De ne feledd, ez egy munkahely, nem játszóház. Ne húzd túl hosszúra a találkozást, és ha egy mód van rá, akkor ne a benntöltött időre időzítsd az etetést, pelenkázást stb. Ami neked ekkorra természetes lesz már, az nem biztos, hogy minden kollégádnak is az. Nálunk például teljesen ki voltak akadva a gyermektelen kollégák, hogy az egyik kolléganő kért egy - zárt, kívülről nem belátható - tárgyalót és ott szoptatott…
  • Időről-időre hívd fel a közvetlen felettesedet, hogy mi újság a cégnél, és meséld el, hogy mennyire vágysz vissza. Már ha valóban visszavágysz. 
  • Menj be úgy is néha, hogy nincs veled a gyereked, hadd lássák, hogy te még mindig létezel önmagadban is.
  • Lehetőség szerint ne vidd magaddal a gyereket, ha éppen céges, de nem kimondottan gyerekes rendezvényre mész. 

Visszatérés

Amikor közeleg a visszatérés tervezett ideje, fűzd (még) szorosabbra a kapcsolattartást és hónapokkal előre egyeztess a részletekről. Ugyan a fizetés nélküli szabadságod megszakítását 30 nappal a tervezett munkába állásod előtt vagy köteles írásban jelezni, de ennyi idő általában nem szokott elég lenni, ha nem az a helyzet, hogy megvan a korábbi munkaköröd és csak simán „visszaülsz” oda.

Jó, ha tudod, hogy abban az esetben, ha megszűnt a munkaköröd és még a gyereked 3 éves kora előtt újra munkába szeretnél állni, akkor addig a munkáltató nem szüntetheti meg csak úgy a munkaviszonyod. Csak akkor, ha nincs az által korábban betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör, vagy az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítod. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a belső álláshirdetéseket kell figyelned és pályázni közülük a számodra érdekesekre. Ez pedig értelemszerűen hosszabb idő, mint 30 nap is lehet.

Ha nem szeretnél teljes munkaidőben visszamenni dolgozni a gyerek 3 éves kora előtt, érdemes ezt is tisztáznod a munkahelyeddel. A Munka Törvénykönyve lehetőséget biztosít arra, hogy a te ajánlatodra a munkáltatód a gyermeked hároméves koráig – ha három vagy több gyermeket nevelsz, akkor a legkisebb gyermek ötéves koráig - köteles a munkaszerződésedet az általános teljes napi munkaidőd felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Vagyis ha eddig 8 órában dolgoztál, de a „babázás” után csak 4-ben szeretnél, amíg nem lesz 3 éves, akkor erre minden jogod megvan, a 6 óra pedig megállapodás kérdése, azt nem köteles engedélyezni.

A következő cikkemben arról fogok írni, hogy mit érdemes végiggondolni és elintézni még az első újra munkában töltött nap előtt.

Blaskó Anna
Hr- és munkaügyi szakértő, közgazdász-szociológus

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére