Jelenlegi hely

Szülés - lehet-e felkészülni?

A szülés az anyák életének egyik legmeghatározóbb és legfontosabb eseménye. Lehet-e rá felkészülni?

A szüléssel kapcsolatban sok-sok bizonytalanság és aggodalom tartja markában a várandós családokat, különösen az anyákat. A nők ilyenkor megpróbálnak minél több információt összegyűjteni: szakirodalomból, újságokból, a netről és küldönböző facebook csoportokból. Sokszor a legtöbb szöges ellentétben áll egymással, a legtöbb néha minden valóságalapot nélkülöz. Természetesen nem szabad elítélni a mindent tudni vágyást, de fontos hangúlyozni, hogy az információkat elsősorban szakemberektől érdemes beszerezni.

A felkészülés miért nehéz?

Mindenre felkészülni és pontosan eltervezni nem lehet, de sokat lehet tenni azért, hogy a szülés folyamán felmerülő váratlan helyzetek, a testi-lelki igénybevétel az anyát ne érje váratlanul. 

A várandós nők legnagyobb része a szülés közbeni fájdalomtól és a kiszolgáltatottságtól fél. Az első gyermeküket váró édesanyáknak nehéz elképzelni, hogy mi fog a vajdúdóban, szülőszobán esetleg a műtőben történni. Komoly félelem alakulhat ki a fájdalommal kapcsolatban - hisz a "terep" ismeretlen. 

Hogyan lehet megfelelő ismereteket szerezni?
Régebben, vagy az olyan társadalomban, ahol a születés, szülés otthon, családi körben zajlik, a gyermekek/kislányok úgy nőnek fel, hogy tudják: a szülés az élet része, van róla élményük, ahogy az újszülött ellátásáról, szoptatásáról is. A mi társadalmunkban a szülés a kórház falai közé szorult (bár az elmúlt évtizedekben szabályozottan ugyan, de van lehetőség az otthon szülésre), a lányok számára ismeretlenné és misztikussá vált a szülés eseménye. 

A civilizált kultúrákban a szülésre való felkészülésnek maradtak a könyvek, folyóiratok, felkészítő (online)tanfolyamok, esetleg kórház/szülőszobalátogatások, önkéntes szülő-csoportok.

Bátran mondhatom: a ,második szülésnél már lesz némi "rutinunk" és helyismeretünk, ismerni fogjuk már a szülészet, az újszülött osztály belső protokollját.

 

Szülésfelkészítő tanfolyam? De milyen?

A felkészülésben manapság általánossá vált a védőnői felkészítés mellett a csoportos és online tanfolyamon való részvétel. Első babás anyukáknak erősen javasolt valamiféle tanfolyamon való részvétel.
Városonként és pénztárcánként eltérőek a lehetőségek az ilyesfajta tanfolyamokon való részvételre, de igyekezzünk valamelyik formájában bekapcsolódni.

Nem könnyű a helyzet, hisz ha nagy a választék, nagy a döntés, de ha vidéken élünk, kevés a lehetőség.

A felkészítő tanfolyamokank 2 nagy csoportja van:

  • kórház által szervezett - ez elsősorban alapvetően a kórház bemutatásáról szól, a kórház szülészeti és újszülött osztályiról adnak felvilágosítást. Ezeken a tanfolyamokon kevés a lehetőség az egyéni kérdések feltevésére, a vajúdás tényleges menetéről, a szülés lelki oldaláról kevés szó esik. Ami miatt azonban mégis hasznos lehet ez a típus, az az, hogy a helyi adottságokat itt ismerhetjük meg. 
  • intézményen kívüli, valamilyen egészségház, fejlesztőközpont által indított, általában fizetős tanfolyamok - ezek a tanfolyamok a folyamatra, a szülés menetére készít fel minket sok gyakorlai tanáccsal, praktikával, ill. egyéb tényleg hasznos ismeretekkel. Ezen felkészítők hátránya, hogy a szülés helyszínét nem ismerjük meg, sok dolog így csak elméleti marad. 

A szülésfelkészítő tanfolyamokon jó, ha ismereteket szerzünk, kérdéseket teszünk fel:

  • jogok a szülőszobán, vajúdóban, szülészeten 
  • vajúdás normális menete
  • szülési pozíciók és lehetségük 
  • alkalmazott beavatkozások és azok hatásai (gátmetszés, császármetszés)
  • segítők jelenléte (dúla, családtag) a vajúdásnál és a szülésnél
  • aranyóra lehetősége

Mit tehetünk még?

A legtöbb kórház szülészeti osztályán lehetőség van szülőszoba látogatásra, ahol a babát váró pár csoportosan vagy egyénileg, szülésznői vezetéssel megnézheti a vajdút, a szülőszobát, a szüléshez használható eszközöket, egyes etekben még a műtőt is. A szülőszoba látogatási lehetőségről érdeklődjünk az aktuális kórháznál vagy a védőnőnknél! A szülőszoba látogatáshoz általában "Szülészeti" szettet kell beszereznünk.

Mit tehetünk hát, hogy a szülésre felkészüljünk?

1. Információszerzés - mert amiről van pontos információnk, az már nem olyan félelmetes

Tájékozódjunk előre a lehetőségeinkről! Az adott kórházban milyen lehetőségeink vannk.
- hogyan jutunk el a kórházba? Saját autó? Ismerős? Mentővel? Milyen útvonalon? Hova kell menni a kórházba, ha beindul a szülés, hányadik emelet, melyik ajtó? - néha megmosolyogjuk a filmek azon jeleneteit, amikor a leendő szülők stopperral mérik a kórházig az utat - pedig tényleg fontos. A tudás itt fontos biztosnságérzetet ad!

- tájékozódjunk, milyen csomagot kell összeállítani, mit ad a kórház, mit kell bevinnünk - ezt a tapaszatlatot nyugodtan elfogadhatjuk az előttünk pár héttel szülő anyukáktól 

2. Saját szükségletek tisztázása 

A szülés folyamán akkor érezzük magunkat biztonságban, ha az anya végig támogatva van, folyamatosan tudja, mi várhat rá. A szülés és az azt megelőző vajúdás természetes és normális folyamat. A vajudó nőknek szüksége van arra, hogy legyen mellette egy olyen személy, aki a szülés alatt kizárólagosan csak ráfigyel. Kik lehetnek ezek? A legtöbben a kisbabájuk édesapját választják társul erre az időszakra, de egyre gyakrabb, hogy segítő asszonytársat (dúlát) s választanak az anyukák. 
Fontos, hogy bárkit is választunk, a szülés előtt beszéljük meg velük elképzelésünket, érzéseinket, fogalmazzuk meg igényeinket. Ebben a helyzetben az érzelmi támogatásnak rendkívül fontos szerepe van.

3. "Igények" részletes megfogalmazása

Más néven tervnek nevezik, de valójában nem egy forgatókönyve, ami pillanatról pillanatra eltervezi a szülés menetét, hanem inkább egy lista, amiben konkrétan megfogalmazzuk, hogy mit szeretnénk és mit nem, vagy mi az ami lényege és lényegtelen. Érdemes egy fontossági sorrendet felállítani: mi az, amihez feltétlenül ragaszkodunk és mi az, a ami kevésbé vagy egyáltalán nem lényeges.

A lista nem feltétlenül az orvosnak szól, hanem nekünk, magunknak, de ha van lehetőség és idő, próbáljuk megbeszélni az orvossal, szülésnővel, de legfőképpen azzal a személlyel, aki végig velünk lesz - fontos, hogy ő tudja, ha kell, képvisleje érdekeinket.

Fontos tudnunk: a tökéletes felkészülés lehetetlen, de informálódni, tervezni, készülni lehetséges - ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a szülés napjait, óráit biztonságban élhessük meg.

Vizaverné Horváth Zsófia 
Szombathelyimami
2 gyeremek édeanyja, egészségfejlesztési szakember

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére