Jelenlegi hely

Mikor keressünk magunknak egy coachot?

Témák helyett inkább ennyit írok: amikor nem látod a fától az erdőt.

Elmesélek egy történetet, ami egy coaching programban lévő csoporttársamtól származik: “Új helyre költöztünk, ahol félig le volt húzva egy sötétítő lapfüggöny. Egy idő után oda szoktak a macskák, játszottak a sötétítő felhúzójával, de a függönnyel is - azon élesítették a körmeiket. Kezdtem ideges lenni, hogy tönkre teszik és panaszkodtam a szomszédasszonynak, mire ő: “Miért nem húzod fel a lapfüggönyt?”

Néha ennyire egyszerű és ennyire hatásos egy coaching folyamat. Néha tényleg elég egy kérdés vagy visszatükrözés.

A coach feladata, hogy a gondolatainkat visszatükrözze, a cikázó elménket irányba állítsa, hogy bennünket szolgáljon, ne a megszokott stresszválaszt adja (üss, fuss, lefagy).

Kinek lehet hasznos?

Coachként erre a kérdésre azt vágnám rá, hogy “mindenkinek”.

De természetesen a coaching akkor hasznos, ha arra használjuk, amire való: jelen elakadásaira találni megoldást jövőfókusszal és jövőre vonatkozó célkitűzéssel.

Nem tudunk vele múltbéli traumákat gyógyítani, sem transzgenerációs örökséget megszakítani. A coach támogatása lehet hosszantartó, de a coaching folyamat alapvetően egy rövid, néhány alkalmas vagy hetes folyamat.

A lényeg, hogy ne alakuljon ki függőségi viszony, hanem a coachee találja meg azt az öncoaching módszert, amellyel saját maga tudja tisztítani a gondolatait és olyan támogatási hálót alakít ki, amely megtartja, ha lent van.

Egy jó coach iránymutatásával az ügyfél megerősödik. A coach támogatásával kidolgozza a saját rendszerét, lépéseit egy-egy cél megvalósítására.  Elhiszi magáról, hogy képes egyedül, önállóan is jó döntést hozni, mert egy folyamaton belül megapasztalja, hogy milyen érzés.

Mi a coaching?

Ahány iskola, képzés, szakember, annyi véleményt lehet olvasni ebben a témában. A coaching ráadásul önszabályozó szakma*, ami miatt a kívülállók és szkeptikusok gyakran hívják szektának, MLM rendszernek, piramisjátéknak. Megnyugtatok mindenkit, egyik sem.

Mint minden szakmában itt is akadnak “kóklerek”, akik nem tartják be a kompetencia határokat, de körültekintő kutatómunkával ki tudjuk választani a nekünk megfelelő szakembert.

A coaching mint szakma viszonylag újkeletű.

A coaching mint módszertan olyan régi, mint az emberiség, hiszen Arisztotelész is coaching módszertannal tanított - kérdéseket tett fel a tanítványainak, amellyel önálló gondolkodásra buzdította őket.

A módszertanként alkalmazott coachingból alakult ki például a coaching szemléletű vezető kifejezés, amely tulajdonképpen tautológia, hiszen minden vezető coaching szemlélettel kellene, hogy rendelkezzen, azaz

a) kíváncsi legyen a munkatársakra

b) kérdezzen mielőtt dönt vagy utasít

c) a munkatársak zsenizónájára és a csapat dinamikájára figyeljen - így alakítja ki a lehető leghatékonyabb teamet.

Illetve így alakultak ki különböző összetett szakmák, mint amilyen a nyelvi coach - aki már nemcsak oktatja a nyelvet, hanem “kihozza” a nyelvtanulóból a benne rejlő nyelvhasználót.

A coaching mind szakma, mind módszertan.

Önálló szakma - számos területen alkalmazható, például személyes fejlődés, üzleti és vezetői fejlődés, sport, egészségügy, párkapcsolatok, karrier stb. Számos képzési intézmény és szakmai szervezet kínál coach-képzéseket.

Módszertanként egy olyan strukturált megközelítés és folyamat, amelyet a coach alkalmaz az ügyféllel való munka során. A coaching módszertan a célkitűzések tisztázására, az akciótervek kidolgozására és a fejlődési folyamat támogatására összpontosít. A módszertan rugalmas, egyénre szabott.

A coaching folyamata magában foglalja az ügyféllel való együttműködést:

  • az ügyfél céljainak meghatározását, azaz a CÉLKITŰZÉSt,
  • a jelenlegi helyzet felmérését, a DIAGNÓZISt,
  • a tervek kialakítását, amolyan AKCIÓTERVet
  • a fejlődés követését és ELSZÁMOLTATÁSt, amely tulajdonképpen gyakran önmagában is elég motiváció egy coach alkalmazására, mert a nagy álmok, hosszú távú célok felé tartó úton sokszor elbizonytalanodunk, elveszítjük a lelkesedést, és kell valaki, aki az elménket segít kitisztítani, hogy ismét kristálytisztán lássuk azt a célt, amit kitűztünk pár héttel ezelőtt.

A coach segíti az ügyfelét abban, hogy saját erőforrásait és megoldásait felismerje és kihasználja.

A coaching nem foglal magában sem tanácsadást sem irányítást, hiszen pont az a lényege, hogy az ügyfél önállóan találja meg azt a célt, amelyet szeretne megvalósítani, azt a megoldást, amelyet tud alkalmazni, mert akkor lesz motivált az elérésére.

Fischer Móni, coach

https://www.monikafischer.com

https://www.facebook.com/MonikaFischerCoach

*
Mi a törvényi, szabályozási háttere?
“A coachingot az Európai Unió önszabályozó szakmaként ismeri el 2011 óta, a szakma elismert szervezeti által megalkotott charta mentén. E szabályozás értelmében szigorú kritériumokat alkotnak a szakmai szervezetek a kompetenciák, a képzés és folyamatos továbbképzés, valamint az etikai irányelvek területén. A charta kidolgozását a két legnagyobb nemzetközi szervezet, az EMCC és az ICF végezte. Magyarországon a coaching egyetemi szinten oktatott szakma, mára a legtöbb hazai egyetem indít coachképzéseket.” (Szabó Imola Éva, EMCC Magyarország elnöke)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére