Jelenlegi hely

Étrend várandósság alatt - beszéljünk a terhességi cukorbetegségről

Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás és az ezáltal megvalósított helyes tápanyagbevitel, vitamin-és ásványi anyag fedezet elengedhetetlen az egészséges magzat fejlődéséhez. Ezek mind megvalósíthatók akkor is, ha a kismamának a várandósság előtt már valamilyen betegsége volt – például gyulladásos bélbetegség, táplálék allergia vagy intolerancia, inzulin rezisztencia vagy túlsúly, elhízás.

Az étrendet illetően fontos leszögezni, hogy ebben a kilenc hónapban nem kettő helyett, hanem kettőért étkezünk! A mértékletesség és a változatosság jegyében segít a dietetikus kialakítani egy számodra ajánlott, egészséges, változatos, kiegyensúlyozott étrendet.

Táplálkozz okosan! Tudd meg, a trimeszterek alatt mire van szüksége a babádnak és Neked!


Ha a várandósság 24-28. hetében elvégzett szűrővizsgálat során terhességi cukorbetegséget állapítottak meg nálad, a megfelelő étrend kialakításához ne késlekedj dietetikustól segítségét kérni!

Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a szénhidrát-anyagcseréd biztosan rendeződhessen a várandósság hátralévő idejében és a szülést követően.

Emellett a szülési komplikációk rizikója is csökkenthető ezáltal: extrém születési súly miatti császármetszés, a szülés előre tervezett időpontjánál hamarabb történő megindulása.

Mennyi a napi ajánlott szénhidrátmennyiség amit tartanom kell? Mit egyek az étkezések alkalmával? Van olyan, amit kerüljek inkább? Mely élelmiszerek tartoznak a lassú, melyek a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjaiba? Miért fontos figyelembe venni ezt? 

A konzultáción biztosan választ kapsz ezekre a kérdésekre, és bátran tedd fel azokat a kérdéseidet is, amelyek már régóta foglalkoztatnak! 

Habár a diétában nagy hangsúlyt kapnak a szénhidrátok, táplálkozásunk más fontos elemeiről (például fehérje, zsír, vitaminok, ásványi anyagok, rostok, antioxidánsok, folyadékbevitel) is beszélünk, hogy változatos, egészséges, kiegyensúlyozott étrendet alakítsunk ki számodra, mely az esetleges társbetegségeket (gyulladásos bélbetegségek, túlsúly/ elhízás, epebetegség, táplálékallergia- intolerancia) figyelembe veszi.
 

A tanácsadáson megbeszélésre kerül: 

  • Ajánlott napi szénhidrát mennyisége
  • Étkezésekre lebontott szénhidrát mennyisége és minősége
  • Lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjai
  • Szénhidrátszámolás menete
  • Fehérjék, zsírok, vitaminok, ásványi anyagok, rostok, antioxidánsok szerepe
  • Napi folyadékbevitel mértéke
  • Ajánlott és kerülendő nyersanyagok
  • Sütési, főzési tippek
  • Receptötletelés
  • Higiéniai szempontok
  • Mire figyelj bevásárláskor
  • Közösen összeállított mintanap 

A dietetikai tanácsadásra vidd magaddal orvosi papírjaidat, legfrissebb laborleleted! A tanácsadás előtti napokban vezess táplálkozási naplót! 
Ezáltal (a táplálkozási szokásaidba belepillantva) sokkal egyénre szabottabb tanácsok adhatóak majd!

Nagy Nóra Zsófia
dietetikus
Táplálkozz okosan!
- Monorimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére