Jelenlegi hely

Hogyan változnak a napközbeni gyermekellátások?

2017 januárjától a hagyományos bölcsődék mellett három új bölcsődetípus lesz, erről Novák Katalin az EMMI család- és ifjúságügyért felelős államtitkára beszélt a budapesti HellóAnyu! családbarát közösségi kávézóban tartott fogadóórán.

A változtatás célja az, hogy a korábbinál rugalmasabb legyen a napközbeni gyermekellátások rendszere, az új intézmények könnyebben tudnak majd alkalmazkodni a kisgyermekes családok igényeihez. Az új bölcsődetípusok: a mini-, a munkahelyi és a családi bölcsőde.

Fotó: kormany.hu

A minibölcsőde elsősorban a kisebb településeken jelent megoldást. Felépítése és alapításának feltételei is egyszerűbbek. A gyermekek száma és a személyzet létszáma is kisebb, mint a hagyományos bölcsődékben.

A munkáltatókat ösztönzik munkahelyi bölcsőde létrehozására, ennek finanszírozásában az állam is szerepet vállal.

A családi napközik utóda lesz a családi bölcsőde. Saját- vagy bérelt lakásban is kialakítható, a családi napközikkel szemben ezeket csak három év alatti gyerekek vehetik igénybe.

Novák Katalin kérdésre válaszolva elmondta, hogy a meglévő - pályázati forrásból finanszírozott - családi napközik működési feltételei az átmeneti időszakban nem fognak változni, tehát az előírtnál nagyobb létszámban és 14 éves korig is fogadhatnak gyerekeket.

2017-től kötelezik a bölcsődei ellátás biztosítására azok a településeket is, ahol tízezernél kevesebben élnek. A férőhelyek számát pedig országosan tovább bővítik a következő években.

Budapestimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Ugrás az oldal tetejére