Jelenlegi hely

Családszervezetek konferenciáján járt az Imami!

A családszervezetek szoros együttműködését, egymás erősítését szorgalmazta a 260 tagegyesületet és hetvenezer tagot számláló Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) által június 15-én megrendezett konferencia, melyen az Imami Egyesület is bemutakozott.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban stratégiai partnerségi megállapodást írt alá az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a NOE, majd köszöntőt mondott Novák Katalin, az EMMI család-és ifjúságügyért felelős államtitkára, és  Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE új elnöke.

A NOE új munkacsoportjainak  bemutatkozását követően a konferencián részt vevő 14 civil családszervezet - köztük az Imami Egyesület - ismertette célkitűzéseit, tevékenységét, legfontosabb programjait.

A konferencián bemutatkozó szervezetek:

Nagycsaládosok Országos Egyesülete; Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet; Családháló; Családjainkért Alapítvány; Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány; Emberi Méltóság Központ; ERGO-Európai Regionális Szervezet; FICSAK; Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom; IMAMI; Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége; Népesedési Kerekasztal; Otthon Segítünk Alapítvány; Ringató; Szülők Háza Alapítvány

Az „Egy csapatban a családokért” mottó fémjelzi a  találkozót: a  résztvevő szervezetek más-más prioritások mentén, de mindannyian a gyermekes családokért dolgoznak és kifejezték együttműködési szándékukat annak érdekében, hogy a jövőben ezt még hatékonyabban tehessék.

Az országos Imami Egyesületet Gellén Nóra elnök és Baranya megyei területi referens, valamint Halász Kinga és Vági-Tóth Lilla budapesti területi referensek képviselték. 

Gellén Nóra a szervezet bemutakozásában kitért arra, hogy az Imami - online tevékenysége mellett -  a kezdetek óta szervez családokat támogató helyi rendezvényeket, projekteket (Anyák napi virágültetés, Házasság napi "lakatolás", a Láthatatlan munka napjának rendhagyó megünneplése, a munkába visszatérő anyák segítése, jótékony célú gyűjtés a helyi szülészet javára stb.), ezért az elmúlt években az ország több pontján jöttek létre az Imami tevénységéhez kapcsolódó informális közösségek, vagy helyi egyesületek.

A 2015-ben megalakult  országos Imami Egyesület célja az eddigi jó helyi gyakorlatok egymással való megosztása és országos elterjesztése, valamint új, közös cselekvések megvalósítása. Hangsúlyozta, hogy a kampányok innovatív jellege nagyon fontos az Imami tagjai számára, mert sok szülőhöz szeretnék eljuttatni a projektek üzenetét és azokat is meg szeretnék szólítani, akik egy adott témájú előadásra, vagy konferenciára nem mennének el. (Az Imami teljes bemutatkozása a cikk alján olvasható.)

Kinga, Lilla és Nóra legfontosabb gondolatai a találkozóval kapcsolatban:

Kinga: "Nagy megtiszteltetés volt számunka, hogy ilyen fiatal egyesületként részt vehettünk ezen a fontos konferencián. Egy civil szervezet sem működhet önmagában: fontos az együttműködés, együtt gondolkodás más szervezetekkel és bízom benne, hogy ez a találkozó egy hosszabb távú folyamat kiindulópontja. Minden szervezet bemutatkozásában találtam olyat, amit példaértékűnek tartok és már most körvonalazódik bennünk több szervezettel való együttműködés."

Lilla: "Két gyermekem van, és nagyon szimpatikus volt számomra, hogy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete olyan civil szervezeteket is meghívott erre a konferenciára, akik pl. az egyedülálló szülőkért, vagy olyan családokért dolgoznak, ahol (még) nem született három gyermek. A NOE elnöke úgy fogalmazott, hogy "a nagycsalád az első gyermek megszületésével kezdődik", amivel egyetértek: annak érdekében, hogy a vágyott harmadik és további gyermekek megszülessenek, a kormányzat mellett mi civilek is sokat tehetünk."

Nóra: "A gyermekes családokat támogató intézkedésekről sok fórumon hallhatunk és olvashatunk: mi is örömmel adunk hírt róla a weboldalainkon. Számomra fontos üzenete volt annak, hogy Novák Katalin államtitkár asszony nem csak sajtó nyilvános köszöntőt mondott, de mind a 14 civil szervezet bemutatkozását figyelemmel végighallgatta: ez nem más, mint az alulról jövő kezdeményezések és a  családokkal napi kapcsolatban álló civilek megbecsülése!"

Az Imami bemutatkozása a konferencián:

Az Imamit bemutatta: Gellén Nóra, az Imami Egyesület elnöke és az országos Imami honlap hálózat vezetője.

Kik vagyunk és hogyan indultunk?

Az imami története 2010-ben kezdődött, amikor a 2. fiamat várva elindítottam egy pécsi családoknak szóló helyi internetes portált, a Pécsimamit.

Rövid időn belül csatlakoztak hozzám más édesanyák, hogy a saját lakóhelyükön felvállalják egy hasonló weboldal szerkesztését, így indult el a Kaposvárimami, Fehérvárimami...

Hobbiból rövid időn belül egy országossá bővülő társadalmi vállalkozás lett.

Ma már 5 megye kivételével mindenhol jelen vagyunk, több mint 50 000 szülő olvassa heti hírleveleinket, oldalaink havi látogatottsága meghaladta a 200 000-et, Facebook követőink száma lassan eléri a 30 000-et.

Az említett számoknál többet jelent számunkra az a sok szülői visszajelzés, köszönő levél,  ami megerősít bennünket abban, hogy a családok számára hasznos és értékes amit nap mint nap csinálunk.

Küldetés

Az Imami küldetése, hogy a szülői feladatok ellátásában hiteles támasz és információforrás legyen, egy-egy megyei honlapra összegyűjtve mindazt, amire egy szülőnek szüksége lehet, bármely pontján is él az országnak.

Nagy a felelősségünk, hiszen a szülők egyre inkább az interneten tájékozódnak.

Van közöttünk kismama és nagymama;  egy gyermeket nevelő és nagycsaládos, kisgyermekes és kamaszt nevelő,  mindenféle szakma képviselője… e sokféle tapasztalat pedig összeadódik.

Látogatóinkra is jellemző ez a széles spektrum: mindenkihez szólunk, aki gyermeket nevel.

Mit nyújtunk, miben tudunk online segíteni?

A szülők megtalálják nálunk a helyi családi programokat, nyári táborokat, különórákat, a nyílt napok és beiratkozás időpontjait, az oktatási-nevelési intézményekkel, egészségüggyel és hivatali ügyintézéssel kapcsolatos tudnivalókat, a központi és helyi családtámogatási ellátásokat, családokat érintő helyi és országos híreket, színvonalas olvasnivalókat, de használhatják online piacterünket, kérdezhetnek szakértőinktől és hasznos anyagokat tölthetnek le.

Nem csak online!

Kezdetek óta vannak olyan közhasznú tevékenységeink, rendezvényeink, amelyek miatt helyi egyesületeket hoztunk létre. Tavaly megalakult az országos Imami egyesület, melynek célja: a jó helyi gyakorlatok egymással való megosztása és országos elterjesztése,  országos szemléletformáló kampányok, rendezvények, pályázatok lebonyolítása.

Néhány példa eddigi tevékenységünkből:

  • Szombathelyen jótékonysági gyűjtések a helyi szülészetnek,
  • Pécsett a munkába visszatérő kisgyermekes nők segítése,
  • több városban Anyák napi virágültetés,
  • A Házasság világnapján közös lakatolás: minden nagy lakatra annyi kis lakat kerül, ahány gyermeket a pár nevel,
  • A Láthatatlan munka napjának rendhagyó megünneplése.

Fontos számunkra, hogy kampányaink innovatívak, szemléletformálóak legyenek, és azokat is meg tudjuk szólítani, akik egy adott témájú előadásra nem jöttek volna el. Jó példa erre a láthatatlan munka napjának idei pécsi megünneplése: több mint 500 apa, anya és gyermek végzett játékos házimunka feladatokat, amiért játékpénz járt, ezzel fizette a család a játszóházi belépőt. Ezzel tettük láthatóvá és pénzben is kifejezhető értékké az otthon, a család érdekében végzett fizetetlen munkát.

Az imami egyesület első közös megmozdulása "A mi iskolánk, óvodánk, bölcsődénk" pályázat: több ezer szülő mondott pozitív véleményt honlapjainkon országszerte gyermeke intézményéről, pedagógusairól, az ott folyó nevelő munkáról.

Ősszel indítjuk „Vállalom, szeretem, nevelem” kampányunkat, melyben szülők mondhatják el, hogy milyen örömöket adott számukra a gyermekvállalás, illetve milyen nehézségeik vannak a gyermeknevelésben. Abban a 4 megyében, ahonnan a legtöbb résztvevője lesz a pályázatnak, két napos, ingyenes szülői kommunikációs tréninget szervezünk, mert úgy gondoljuk, hogy ha a családban harmonikus a kommunikáció a már megszületett gyermekekkel, a szülők szívesebben vállalják a vágyott második, harmadik, többedik gyermeket.

Szívesen adunk hírt más családszervezetek programjairól, projektjeiről és szívesen fogadunk csapatunkban olyan önkéntes édesanyákat az ország bármely pontjáról, akik tennének más családokért  és érdeklődnek az online munka iránt.
 

Szerző: Gellén Nóra - Pécsimami

Fotók: Elges Kinga

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére